Dieta karniwora, oparta na konsumpcji mięsa, od wieków jest nieodłączną częścią żywienia wielu gatunków zwierząt. Zarówno dzikie drapieżniki, jak i nasze domowe pupile, posiadają przystosowania anatomiczne i fizjologiczne, które wymagają spożywania pokarmów pochodzenia zwierzęcego.
I chociaż większość ludzi stosuje zróżnicowane diety, w których mięso nie odgrywa dominującej roli, istnieje jednak wiele argumentów przemawiających za wdrożeniem do swojego życia diety karniwora, która oparta jest właśnie na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego.
W tym artykule tym przyjrzymy się bliżej składnikom diety karniwora i dowiemy się, dlaczego warto, żeby stały się naszym głównym pożywieniem na co dzień.
Na czym polega dieta karniwora?
Nie tak dawno w internecie pisano wiele o diecie ketogenicznej oraz diecie paleo. Mało kto jednak mówi o zaletach i założeniach diety karniwora, która posuwa się o krok dalej od wymienionych sposobów odżywiania.
Dieta karniwora to przede wszystkim “dieta mięsożercy”. Wywodzi się ona z posiłków, jakie spożywali nasi prehistoryczni przodkowie. Jej podstawowe założenie to spożywanie minimalnie przetworzonego mięsa.
Czego NIE je się w diecie karniwora?
W diecie karniwora eliminowane są produkty zawierające cukier. Mowa tu również o produktach, w których cukier jest naturalnym składnikiem, np. o owocach i warzywach.
Składniki diety karniwora
Dozwolone składniki diety karniwora to m.in:
- mięso, w tym wołowina, baranina, drób, wieprzowina, jagnięcina, dziczyzna, królik oraz podroby, będące źródłem wielu witamin i minerałów,
- jaja kurze i przepiórcze,
- ryby słono- i słodkowodne, w tym łosoś, tuńczyk, śledź, sardynki, makrela, pstrąg, okoń, węgorz, szczupak czy sandacz,
- owoce morza, w tym ostrygi, krewetki, małże, homary, kraby i langusty,
- nabiał, w tym mleko, jogurt kefir, ser żółty, ser twarogowy (jednak warto z nich w pewnym momencie zrezygnować).
Jak to jest z tym nabiałem?
W przypadku nabiału jest on również czesto wykluczany ze względu na poziom przetworzenia. Jednak w diecie karniwora dozwolone są produkty mleczne surowe lub pasteryzowane. Produkty UHT są wykluczone. Zgodnie z wytycznymi diety, należy również zrezygnować z takich składników, jak owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe, nasiona, produkty zbożowe oraz produkty roślinne rafinowane.
Zalety, jakie niesie za sobą dieta karniwora?
Dieta kaniwora niesie za sobą szereg zalet, które mogą okazać się bardzo kuszące. Poniżej przyjrzymy się bliżej najważniejszym zaletom.
Łatwiejsza utrata wagi
Przede wszystkim, dieta karniwora pozwala na szybką utratę wagi. Dzięki składnikom bogatym w białko zwiększa uczucie sytości oraz zmniejsza apetyt, niwelując zagrożenie podjadania między posiłkami. Warto jednak pamiętać, że zbyt wiele białka w organizmie również nie działa na korzyść człowieka. Aby uniknąć nieprawidłowości, należy zachować odpowiedni balans między produktami zawierającymi białko oraz tłuszcz.
Redukcja cukru we krwi
Ważną zaletą diety karniwora jest także redukcja poziomu cukru we krwi. Dzięki odpowiednim składnikom odżywczym organizm nie otrzymuje dużej ilości glukozy, a co za tym idzie, nie wytwarza dużych ilości insuliny, regulującej poziom cukru we krwi. Według badań dieta karniwora może podnieść wrażliwość na insulinę, a co za tym idzie zmniejszyć ryzyko wysokiego poziomu cukru we krwi oraz zachorowania na cukrzycę.
Redukcja stanów zapalnych w Twoim organizmie
Dodatkową zaletą jest znaczna redukcja stanów zapalnych w organizmie, wynikająca z wyeliminowania węglowodanów oraz cukrów prostych.
Ułatwienie walki z chorobami
Taki sposób odżywiania, jakim jest dieta karniwora zapewnia również wsparcie w walce z chorobami nowotworowymi oraz poprawę stanu zdrowia przy chorobach autoimmunologicznych.
Kto nie powinien sięgać po dietę karniwora?
Warto wiedzieć, że dieta karniwora nie będzie korzystna dla 100% populacji. Z oczywistych względów nie sprawdzi się ona w przypadku wegetarian. Osoby z nietolerancją lub alergią na produkty pochodzenia zwierzęcego również nie mogą z niej korzystać. Z kolei osoby, które mają problemy z nerkami czy choroby układu krążenia, powinny podejść do tematu diety mięsożercy ze zwiększoną uwagą.
Znasz już 90-dniowe Wyzwanie Projekt Sukces “Krok po zdrowie”? To 3 zadania w każdym tygodniu, które otrzymujesz przez 3 miesiące, a każde z nich przybliża Cię do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, a w konsekwencji do w pełni szczęśliwego życia!
Jeśli od razu zaczniesz spożywać tylko mięso, w niektórych przypadkach organizm może doznać szoku przy gwałtownej zmianie nawyków.
Przed podjęciem decyzji o zmianie nawyków żywieniowych warto skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem.
Pomysły na dania w diecie karniwora
Ograniczone składniki diety karniwora NIE muszą oznaczać braku ciekawych pomysłów na dania. W założenia diety doskonale wpisują się takie dania, jak jajecznica z boczkiem, pasta z łososia, stek z grilla czy sałatka na bazie tuńczyka i jajka. Mięsa mogą być gotowane, wędzone, pieczone czy smażone. Prostota dań w diecie karniwora to również ważny element, który pozwala zaoszczędzić czas przy przyrządzaniu posiłku.