Odrzucenie białego cukru wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. I choć walczymy o swoje zdrowie, a cel, który nam przyświeca jest ambitny, warto poszukać słodkich alternatyw dla znanego nam wszystkim cukru spożywczego.
Nie jest tajemnicą, że lubimy słodkie smaki. Na rynku możemy znaleźć wiele substytutów białego cukru. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacząco wyeliminować biały cukier z diety, a jednocześnie zdrowo i smacznie żyć.
Na początek krótka przestroga. Pamiętajmy, że cukier występuje dosłownie wszędzie – naturalnie w owocach i warzywach, ale także w praktycznie wszystkich produktach jakie znajdujemy na półce w sklepie.
Często skrzętnie jest ukryty w produktach, w których się nie spodziewamy. Dlatego czytajmy etykiety i wybierajmy produkty z dobrym składem. Bardzo niebezpieczny jest syrop glukozowo-fruktozowy, który uważany jest za czynnik powodujący wiele chorób.
Czym zastąpić cukier?
- Stewia – najlepszy zamiennik cukru. Naturalny – gdyż stewia to roślina z Ameryki Południowej. Jest około 300 razy słodsza od cukru, a co najważniejsze – nie ma kalorii. Na rynku możemy kupić suszoną stewię jak i sproszkowaną, tabletkowaną czy w płynie. Najlepiej sprawdza się wersja płynna. Stewia ma lekko gorzki posmak, do którego trzeba się przyzwyczaić.
- Ksylitol – cukierpochodzący z brzozy. Słodki, a zdecydowanie mniej kaloryczny niż biały cukier. Przypisywane są mu dobroczynne właściwości – ksylitol wzmacnia układ odpornościowy, opóźnia procesy starzeniowe, zwiększa przyswajanie wapnia, przeciwdziała próchnicy i stabilizuje poziom insuliny we krwi. Ma niski indeks glikemiczny.
- Erytrytol – nie podnosi poziomu glukozy, a dodatkowo jego indeks glikemiczny wynosi zero. Nasz organizm go nie trawi i wydala go z moczem w postaci niezmienionej. Naturalnie występuje np. w gruszkach.
- Tagatoza – cukier pozyskiwany z laktozy. Ma niski indeks glikemiczny i dużo mniej kalorii niż biały cukier. Jest praktycznie tak samo słodka jak sacharoza. Pozytywnie wpływa na pracę jelit.
- Miód – znany wszystkim bardzo dobrze. Jest smaczny, słodki, ma wiele właściwości prozdrowotnych, jednak jest kaloryczny i ma średni indeks glikemiczny. Należy więc stosować go z umiarem. Pamiętajmy, że w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza traci wszystkie swoje dobroczynne właściwości.
- Syrop klonowy – zawiera witaminy z grupy B, polifenole oraz wiele składników mineralnych m.in. wapń, magnez czy potas. Jest jednak dość kaloryczny i ma wysoki indeks glikemiczny. Należy stosować z rozwagą.
- Syrop daktylowy – zawiera wszystkie właściwości daktyli. Niestety jest kaloryczny i ma wysoki IG. Podobnie jak w przypadku syropu klonowego, stosujemy z rozsądkiem.
- Suszone owoce – morele, śliwki, rodzynki, żurawina, daktyle idealnie sprawdzą się jako przekąska, kiedy będziemy mieć ochotę na słodycze, ale również jako dodatek do sałatek, zdrowych wypieków czy owsianek. Nie można przesadzać jednak z ich ilością – są kaloryczne.
- Banan i marchewka – słodkie owoce i warzywa takie jak właśnie banan czy marchewka doskonale sprawdzą się do zdrowej wersji batoników, placuszków i ciast.
Kiedy napadnie nas ochota na słodkie, sprawdzą się również:
- Świeże owoce – z racji zawartych w nich naturalnych cukrów świetnie je zastępują
- Warzywa – szczególnie te, które chrupią np. paski pociętej marchewki, papryki czy seler naciowy
- Orzechy – jednak uważajmy, żeby nie przesadzić z ich ilością
- Niesłodzone płatki – mogą być wartościową podstawą dla zdrowych deserów
Ograniczenie cukru w diecie albo całkowita rezygnacja z niego jest sporym wyzwaniem. Wróg nie jest łatwy do pokonania. Na szczęście mamy wiele możliwości, które pozwolą nam go skutecznie pokonać. W dużej mierze wszystko zaczyna się w głowie, o czym będziemy pisać w kolejnych artykułach.