Orzechy są popularne, łatwo dostępne i smaczne. Można je jeść właściwie wszędzie i o każdej porze dnia. Występują we wszystkich dietach i są bardzo wartościową przekąską. Można je spożywać samodzielnie jak i jako dodatek do potraw. . Orzechy to nic innego jak ziarna nasion. Występują w twardej skorupce, którą należy rozłupać, aby dostać się do tego co najcenniejsze- do jądra. W sklepach na szczęście można kupić już te rozłupane. Najczęściej spotykanymi orzechami są orzechy włoskie, laskowe, makadamia czy nerkowce. Bardzo popularne orzeszki ziemne tak naprawdę należą do roślin strączkowych, ale ze względu na podobne cechy żywieniowe zostały zakwalifikowane jako orzechy.
Jakie są właściwości orzechów?
Skarbnica wartości odżywczych
Orzechy zawierają dużą ilość witamin z grupy B i witaminy E, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu i stan skóry, włosów i paznokci. Dostarczają organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika oraz wielu składników mineralnych takich jak fosfor, magnez, żelazo, wapń, potas, cynk, sód. Warto jednak pamiętać, że różne rodzaje orzechów mały inne proporcje wyżej wymienionych składników
Są źródłem przeciwutleniaczy
Przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia oraz innych chorób zwanych cywilizacyjnymi, spowalniają procesy starzenia się organizmu, zmniejszają szkodliwe działanie na organizm zanieczyszczenia środowiska, mają właściwości przeciwzapalne. Pomagają zwalczać stres oksydacyjny poprzez neutralizowanie wolnych rodników. Ciekawostką są badania, które wykazały, że orzechy włoskie mogą lepiej zwalczać wolne rodniki niż ryby.
Pomagają w procesie odchudzania
Wiadomo, że są kaloryczne, jednak liczne badania pokazują, że orzechy sprzyjają odchudzaniu, a nie przyczyniają się do przyrostu masy ciała. Regulują metabolizm i zapobiegają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Kilka badań wskazuje, że organizm człowieka nie wchłania wszystkich kalorii, zawartych w orzechach. Część tłuszczu w nich zawartych pozostaje bowiem, podczas trawienia, w ich ścianach włóknistych. Istnieją nawet badania, które wykazały, że osoby, które jadły orzechy na diecie redukcyjnej miały lepsze efekty, niż te które ich nie spożywały. Oczywiście wszystko z umiarem.
Regulują poziom cholesterolu
Orzechy bardzo mocno wpływają na poziom cholesterolu i trójglicerydów. Podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu jednocześnie obniżając poziom „złego”. Ta właściwość wynika najprawdopodobniej z wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych jedno- i wielonienasyconych.
Pomagają w leczeniu cukrzycy typu 2 i chorób metabolicznych
Wymienione wyżej choroby są plagą dzisiejszego świata. Zespół metaboliczny jest mocno powiązany z występowaniem cukrzycy. Zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu. I tutaj na pomoc mogą przyjść orzechy. Orzechy mają małą zawartość węglowodanów i w niewielkim stopniu podnoszą poziom cukru we krwi. Jednym słowem mają niski indeks glikemiczny. Badania wykazały, że osoby chorujące na zespół metaboliczny mają lepsze wyniki poziomu cukru we krwi i ciśnienia krwi jeśli do swojej diety włączają orzechy.
Mają właściwości przeciwzapalne
Zapalenie jest formą obrony organizmu przed działaniami dla niego szkodliwymi. Jeśli jednak zapalenie będzie trwało długo może spowodować poważne uszkodzenia narządów. Istnieją badania, które wskazują, że systematyczne jedzenie orzechów pomaga zmniejszyć stany zapalne zarówno u osób zdrowych jak i chorujących na schorzenia przewlekłe. Orzechy włoskie, spośród wszystkich orzechów, zawierają najwięcej kwasu alfa-linolenowego, który wykazuje najsilniejsze działanie przeciwzapalne.
Uwaga!
Orzechy mają wiele korzystnych właściwości dla zdrowia człowieka. Pamiętajmy jednak, że są silnymi alergenami. Zaliczane są do tzw. wielkiej ósemki, czyli grupy produktów, które powodują ponad 90% alergii pokarmowych na świecie. Dlatego jeśli podejrzewamy, że alergia na nie może nas dotyczyć, należy powstrzymać się przed ich spożyciem i zdiagnozować u lekarza.
Poza tym zawierają w sobie szczawiany, a ich obecność przyczynia się do zmniejszenia mineralizacji kości oraz do zaburzenia wchłaniania magnezu, powstawania kamieni nerkowych, zapalenia stawów i zaburzeń pracy serca.
Orzechy są również źródłem kwasu fitynowego. Jest to związek organiczny, który zaliczany jest do substancji antyodżywczych. Kwas fitynowy może w pewnym zakresie przyczyniać się do ograniczenia wchłaniania składników mineralnych, takich jak żelazo, cynk czy wapń.
Warto na koniec wspomnieć, że orzechy zawierają w sobie oprócz kwasów omega 3, również omega 6. Jak wykazano, znaczna przewaga kwasu omega-6 powoduje, że nie tylko hamują one działanie kwasu omega-3, ale także zaczynają negatywnie oddziaływać na organizm, np. prowadzą do problemów zwyrodnieniowych.