Mówiąc o uzależnieniach mamy najczęściej na myśli narkotyki, alkohol i papierosy. Prawie nikt z nas nie pomyśli o … cukrze.
A szkoda… bo uzależnienie od cukru to bardzo poważny problem. Niestety wielu z nas kompletnie nie zdaje sobie sprawy z faktu swojego własnego uzależnienia.
Kiedy zapytamy kogoś: czy mógłby żyć bez słodyczy albo chociaż je ograniczyć, większość odpowiada, że nie stanowiłoby to żadnej trudności. Fakty jednak pokazują coś zupełnie innego – bo co innego myśleć, że jesteśmy w stanie coś zmienić, a co innego naprawdę to zrobić. I tak wielu z nas, mimo, że deklaruje, iż może żyć bez cukru – zwyczajnie tego nie robi.
Dlaczego?
Bo lubimy słodkie smaki, bo daje nam to chwilowe ukojenie i szczęście, bo sprawia nam przyjemność, bo przypomina nam najlepszy okres w życiu – dzieciństwo. Wszystko to prawda, ale powód tkwi gdzie indziej – i powiedzmy to wprost – jesteśmy uzależnieni od cukru.
Dlaczego cukier uzależnia?
Badania pokazują, że cukier uzależnia około ośmiu razy mocniej niż narkotyk, jakim jest kokaina. Szczury w laboratorium, które wcześniej zostały uzależnione od kokainy w testach wybierały słodki napój, a nie kokainę! To tylko naocznie uwidacznia jak silne potrafi być „cukrowe” uzależnienie. Cukier działa na nasz mózg tak samo jak używki takie jak heroina, morfina, kokaina czy nikotyna. Po zjedzeniu czegoś słodkiego odczuwamy przyjemność. Cukier bowiem pobudza mózg do wytwarzania substancji odpowiedzialnych za odczuwanie szczęścia i radości – dopaminy, endorfin i serotoniny. Dlatego mówimy tu o behawioralnym uzależnieniu.
Czym objawia się uzależnienie?
Jeśli zauważycie u siebie, któreś z poniższych objawów, oznacza to, że uzależnienie od cukru dotyczy również Was i czas się temu przeciwstawić.
- Jedzenie napadowe – dosłownie rzucamy się na słodkie produkty
- Ciągłe myślenie o zjedzeniu czegoś słodkiego
- Niepohamowany apetyt na słodycze
- Zjadanie wielu słodkich produktów w ciągu dnia
- Jedzenie dużo więcej niż naprawdę potrzebujemy np. po obiedzie mimo, że jesteśmy najedzeni zjadamy ciastko
- Jesteśmy w stanie zrezygnować z pełnowartościowego posiłku np. obiadu, kosztem zjedzenia ciasta czy batonika
- Pod ręką zawsze mamy coś słodkiego – nie musi być to coś do zjedzenia – może to być słodki, gazowany napój
- Zauważamy coraz większą ochotę na słodycze – nie możemy się nimi „najeść”. Mamy ciągły głód na słodkie.
- Chroniczne zmęczenie
- Problemy z koncentracją
- Rozdrażnienie
- Nerwowość
- Apatia
- Podjadanie słodyczy tak, żeby nikt nie widział
- Brak kontroli nad własnym zachowaniem
Jakie są skutki uzależnienia od cukru?
Niestety jeśli nie zmienimy naszej codziennej diety i nie pozbędziemy się słodyczy z codziennego menu wcześniej czy później zachorujemy. O chorobach do jakich prowadzi nadmierne spożycie cukru pisaliśmy tutaj (link do art. Dlaczego cukier do biała śmierć).
Te najbardziej logiczne czyli nadwaga i otyłość, a w konsekwencji często insulinooporność i cukrzyca, to tylko kropla w morzu.
Skutki uzależnienia odczujemy również na własnej psychice – ospałość, ciągłe zdenerwowanie, agresja i problemy emocjonalne.
Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze ciągłe stany zapalne, bóle głowy, problemy skórne, trądzik i szybsze starzenie się.
Jak pokonać uzależnienie od cukru?
Konieczny jest dobrze przemyślany cukrowy detox. Już teraz zapraszamy Was do wzięcia udziału w naszej akcji #zdrowapolska, której jednym z wyzwań są #wakacjebezcukru. Wspólnie pozbywamy się tej słodkiej trucizny z naszego życia!
W kolejnych artykułach dokładnie opiszemy jak skutecznie rzucić cukier i jakie efekty można dzięki temu osiągnąć.
Dołączajcie do akcji i działajcie razem z nami!