Na co dzień często jesteśmy nastawieni negatywnie. Kiedy przychodzi nam do głowy pomysł, od razu znajdujemy kilka powodów, dla którego go nie realizować.
Wymówki stają się naszą specjalnością. Niektóre rzeczy widzimy w czarnych barwach, zamiast podejść do tego optymistycznie. Przez to stoimy w miejscu, a nasze życie nas nie satysfakcjonuje.
Jak to zmienić?
Odpowiedź jest prosta i trudna zarazem – zmień swoje myślenie. Brzmi łatwo, ale zdecydowanie ciężej wprowadzić pozytywne myślenie w życie. Szczególnie, że jesteśmy wychowani w społeczeństwie ludzi, którzy w większości potrafią tylko czarnowróżyć.
Na pomoc przychodzą afirmacje. Oprócz ćwiczenia jogi i medytacji, to właśnie afirmacje mogą być Twoją drogą do sukcesu.
Czym więc są afirmacje?
Słowo afirmacja pochodzi od łacińskiego „affimare”, co znaczy „zrównoważony”. Afirmacje to nic innego jak pozytywne wypowiedzi i stwierdzenia, które mają za zadanie dodać nam mocy i pozytywnej energii. Dzięki nim wierzymy w siebie, w nasze zdolności i umiejętności. To nasze wsparcie i optymistyczny kompan. Koniecznie zacznij je wykonywać rano, ponieważ od tego jaki będzie Twój ranek, zależeć będzie cały dzień.
To jak myślimy, ma kluczowy wpływ na to co się dzieje w naszym życiu. Jeśli chcemy, żeby nasze życie przebiegało tak jak w głębi serca marzymy, musimy przeprogramować swój umysł na pozytywne myślenie. Tylko dobra energia zmieni się w dobre słowa, czyny i działania.
Jak to zrobić?
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że za pomocą afirmacji pracujemy z umysłem podświadomym, czyli tą częścią, w której chowamy nasze przeżycia, wspomnienia, przekonania i wnioski. To tutaj ma zaistnieć zmiana. I tutaj na chwilę się zatrzymajmy. No właśnie… przekonania. Czyli poglądy jakie mamy na dany temat i to, czego jesteśmy pewni na 100%. Przekonania mają ogromny wpływ na decyzje, które podejmujemy. Mogą mieć charakter wspierający lub ograniczający. Afirmowanie to praca z przekonaniami wspierającymi. Chodzi o to, abyśmy zmienili przekonania na takie, które będą nas w dobry sposób wpierać i nam pomagać.
Na początku jednak należy się zastanowić nad tym jakie są Twoje przekonania. Bardzo istotnym jest to, żeby wiedzieć co nas ogranicza. Poznanie siebie jest kluczem do dalszego rozwoju. Jakie są Twoje blokady, skąd się wzięło takie, a nie inne myślenie. Jakie było dotychczasowe doświadczenie. To wszystko jest ważne i warto poświęcić temu uwagę. Jeśli w Twojej głowie pojawi się jakiś pomysł, a zaraz za nim negatywna myśl, odpowiedz sobie jakie jest jej źródło i dlaczego tak myślisz.
Afirmacje mogą dotyczyć tylko Ciebie. To do siebie masz dotrzeć. Masz zmienić swoje myślenie, a nie innych. Warto też posługiwać się swoim imieniem np. Ja, Ania… Takie działanie dodatkowo spotęguje działanie wyrażanej słowami myśli.
Kolejnym aspektem jest prostota. Aby nawiązać kontakt ze swoją podświadomością należy mówić prosto. Jasno jak do dziecka. Należy również pamiętać, że nasza podświadomość działa tylko i wyłącznie w teraźniejszości, dlatego formułując afirmację używasz czasu teraźniejszego.
Ostatnią wskazówką, ale niesamowicie ważną, jest to, że Twoje afirmację muszą mieć wydźwięk pozytywny. Nie używasz więc stwierdzeń negatywnych i zdań rozpoczynających się od „nie”.
Afirmacje najlepiej tworzyć, tak jak już wspomnieliśmy: rano. Kiedy jednak przyniosą efekt do końca nie wiadomo. Każdy z nas jest inny. Mamy różny bagaż doświadczeń, różne poglądy i styl życia. W wielu opracowaniach można jednak spotkać stwierdzenie, że już po miesiącu codziennych ćwiczeń można spodziewać się rezultatów.
Warto sprawdzić na sobie i spróbować. W Projekcie Sukces, wszystkie osoby w niego zaangażowane, aktywnie praktykują afirmacje. Nie ma ani jednej która by stwierdziła, że się nie opłaca. Poza tym wspólne zarażanie się pozytywną energią dodatkowo potęguje wzajemne pozytywne nastawienie.
Jak powinny wyglądać Twoje afirmacje?
Już wiesz, ze należy używać czasu teraźniejszego, a nie należy tworzyć myśli o przekazie negatywnym. Mówisz tak, jakbyś już miał to, co w rzeczywistości chcesz osiągnąć. Przykładowo:
Mam zdrowe i pełne witalności ciało.
Jestem zdrowa.
Jestem piękna i podobam się sobie.
Mam dobrze płatną pracę.
Jestem szczęśliwy w swoim życiu.
Realizuję się zawodowo.
Jestem spokojna o swoją przyszłość.
Ja Ania, jestem silna i odważna.
Ja, Bartek jestem kochany.
To tylko kropla w morzu przykładów. Bo to Ty jesteś sam dla siebie kopalnią pomysłów na własne afirmacje. I co najważniejsze, wcale nie musisz ich tylko wypowiadać. Możesz śpiewać, wyobrażać je sobie czy spisywać. Daj sobie szansę i sprawdź jak działają. Przekonasz się, że mają olbrzymią moc.
Źródło: http://www.solaris-rozwojosobisty.pl/afirmacje-jak-sie-nimi-poslugiwac/,