Stretching to zestaw ćwiczeń rozciągających, które mają za zadanie poprawę elastyczności, zwiększenie ukrwienia i rozruszania ciała. Może być rodzajem rozgrzewki przed ćwiczeniami właściwymi, jak i samym treningiem.
8 korzyści z regularnego stretchingu:
1. Lepsza elastyczność
Jak wszystkim wiadomo, elastyczność ciała zmniejsza się wraz z wiekiem. Dla każdego człowieka bycie sprawnym fizycznie jest istotnym aspektem życia. Stretching pomaga zwiększać elastyczność. Dzięki temu łatwiej i lżej wykonujemy codzienne czynności, a także zwiększamy swoją mobilność na długie lata. Oprócz elastyczności, warto wspomnieć też o zakresie ruchów. Dzięki tego typu ćwiczeniom nasz staw porusza się w pełnym zakresie swoich ruchów, co znacznie poprawia naszą sprawność.
2. Poprawia wydajność w ćwiczeniach fizycznych
Jeśli uprawiasz stretching jako rozgrzewkę przed treningiem to bardzo dobrze! Pomaga on przygotować mięśnie do ćwiczeń. Dzięki temu, możesz też osiągnąć lepsze wyniki nie tylko podczas ćwiczeń, a także, jeśli ćwiczysz zawodowo, podczas zawodów sportowych.
3. Lepszy przepływ krwi
Stretching korzystnie wpływa na krążenie krwi. Z kolei dobre krążenie zwiększa przepływ krwi do mięśni. Dzięki temu mięśnie szybciej się regenerują, a także mniej bolą.
4. Prawidłowa postawa
Coraz częściej mamy problemy z nierównowagą mięśniową, która powoduje złą postawę. Jeśli uda nam się połączyć ćwiczenia wzmacniające i rozciągające dla odpowiednich grup mięśni, zmniejszymy bóle mięśniowo-szkieletowe i „automatycznie” nasze nierównowaga mięśniowa zmaleje. Dzięki temu możemy poprawić postawę swojego ciała.
5. Zapobiega bólowi pleców
Jak wiadomo napięte mięśnie powodują problemy z poruszaniem się. Nadwyrężony mięsień boli, a co za tym idzie zmniejsza się zakres naszego ruchu. Regularne ćwiczenia rozciągające pomogą wyleczyć ból pleców, z którym już się borykamy, jak i zadziałają profilaktycznie na przyszłość. Zapobiegną bólowi pleców przez wzmocnienie mięśni i ich odpowiednie rozciągnięcie.
6. Idealnie odpręża
Duża ilość stresu powoduje, że nasze mięśnie są bardzo napięte. To naturalna reakcja organizmu na stres. Podczas ćwiczeń warto się skupić na obszarach, gdzie najczęściej czujemy napięcie. Najczęściej są to szyja, ramiona i plecy w odcinku szyjno-piersiowym.
7. Resetuje umysł
Podczas ćwiczeń pracujemy nie tylko nad swoim ciałem. Skupiając się na odpowiednim oddechu i prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń nasz umysł odpoczywa i ładuje baterię. Warto dać mu chwilę przerwy medytując i skupiając się na uważnym trenowaniu. Nie myślmy wtedy o problemach, a o tym jak wykonać dobrze ćwiczenie. Nasz mózg dzięki temu odpocznie.
8. Pomaga zmniejszyć napięciowe bóle głowy
Z bólem głowy na tle nerwów i stresu spotkał się chyba każdy. W walce z tego typu bólami może pomóc stretching. Odpowiednie rozciąganie całego ciała, pomaga zmniejszyć napięcie odczuwalne podczas bólu głowy i korzystnie wpływa na dotlenienie organizmu.