Odżywianie to podstawa naszego życia, chodzi jednak o to, aby odżywiać się zdrowo. Celem odżywiania nie jest zaspokojenie głodu, lecz dostarczenie organizmowi właściwych składników odżywczych takich jak m.in. witaminy, minerały, antyoksydanty. W gąszczu produktów i komunikatów medialnych można się pogubić w tym, co jest zdrowe, a co wręcz szkodzi. Na zdrowe odżywianie składa się nie tylko to, co jemy, ale też jakiej jakości są to produkty, ile, w jakiej formie i jak często je spożywamy. Na czym więc polega zdrowe odżywianie?
CO JEŚĆ
Zdrowa dieta to urozmaicenie spożywanych produktów. Różnorodność zapewni organizmowi dostarczenie mu składników odżywczych, a dobrze zbilansowane posiłki umożliwią prawidłowe funkcjonowanie narządów. To bardzo ważne co jemy, ponieważ organizm nie potrafi sam wytworzyć wszystkich niezbędnych mu składników i jeśli nie dostarczymy ich wraz z pożywieniem, zaburzymy jego działanie. Dobrze zbilansowana dieta zawiera w sobie składniki, które pełnią w organizmie trzy funkcje: budulcową, energetyczną oraz regulującą. Potrzeby budulcowe zaspokoją minerały oraz białko. Tłuszcze dostarczą odpowiedniej energii, a witaminy oraz minerały spełnią funkcję regulującą. Niedostarczenie organizmowi tych składników doprowadzi do niedoborów, a w konsekwencji do chorób. Podobnie szkodliwy będzie ich nadmiar, to właśnie on jest źródłem wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy nowotwór.
Aby ułatwić Wam zbilansowanie posiłków stworzyliśmy Piramidę Projektu Sukces. Zdrowe żywienie tak naprawdę nie jest trudne. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby 70% tego, co znajduje się na naszym talerzu stanowiły produkty odzwierzęce takie jak mięso, ryby, jaja, masło, sery. 20% to warzywa, a pozostałe 10% to w równych proporcjach tłuszcze, owoce i zboża. To tyle – prosta i zrozumiała dla wszystkich logika. Nie musimy spędzać wielu godzin w sklepach na zakupach czy na gotowaniu w kuchni. Wiem, że na początku nasza piramida może wydać się dla Was szokująca. Jesteśmy jednak za tym, aby jeść jak najbardziej naturalnie, odwołując się do naszych korzeni, a nie bazować na wiedzy i kryptoreklamie koncernów spożywczych i farmaceutycznych.
Ważne, aby produkty, które jemy były dobrej jakości, liczy się nie tylko ich świeżość, ale i skład. W dzisiejszych czasach większość towaru dostępnego w marketach zawiera w sobie dużo chemii, przez co, mimo iż pozornie zdrowy, wcale takim nie jest. Sztuczne, wysoko przetworzone, przepełnione konserwantami jedzenie nie dostarczy organizmowi odpowiedniej jakości energii, a na dodatek mu szkodzi. Niestety szkodliwość takiego pożywienia ujawnia się dopiero po dłuższym czasie, dlatego brak świadomości w tym temacie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.
ILE JEŚĆ
Przesada w żadnej dziedzinie życia nie jest zdrowa. Dotyczy to także odżywiania. Organizmowi nie służy ani objadanie się, ani też różnego rodzaju diety eliminacyjne, które prowadzą do groźnych niedoborów składników, sprawiają też, że nie zapewniamy organizmowi niezbędnej mu różnorodności.
Każdy z nas jest inny. Dlatego ważne, aby ilość spożywanego jedzenia dopasować do potrzeb swojego organizmu, w zależności od aktywności w ciągu dnia, rodzaju wykonywanej pracy, a także stanu zdrowia. Projekt Sukces propaguje jedzenie jednego bądź dwóch posiłków dziennie oraz stosowanie postów przerywanych np. w trybie 16/8. 16 godzin nie jemy, a przez 8 następujących po sobie zjadamy właśnie jeden lub dwa posiłki do syta. Oczywiście takie, które dostarczają nam wszystkiego co potrzebne.
JAK JEŚĆ
Nawet najzdrowsze składniki mogą stracić swoje właściwości, jeśli potrawę przygotujemy w niewłaściwy sposób. Częste korzystanie z kuchenki mikrofalowej, smażenie potraw na głębokim tłuszczu czy wielokrotne smażenie tego samego produktu nie dość, że pozbawia go zdrowych składników, to jeszcze dodatkowo szkodzi np. poprzez wydzielanie rakotwórczych substancji.
KIEDY JEŚĆ
Odpowiedź jest prosta – należy jeść wyłącznie wtedy, kiedy jest się głodnym. Głód to wbrew pozorom pozytywne odczucie, sygnalizuje, że organizm strawił zjedzone wcześniej pożywienie i jest gotowy na kolejne zadanie. Jedząc często, nie dajemy mu szansy na strawienie wszystkiego i oczyszczenie się. To w konsekwencji prowadzi do odkładania się wewnątrz organizmu resztek, które z czasem stają się toksyczne. Szczególnie unikać należy sytuacji, w których sięgamy po jedzenie odruchowo, np. podczas oglądania filmu albo pod wpływem emocji, np. stresu. Wtedy, nie dość, że obarczamy organizm niepotrzebną mu dodatkową porcją do strawienia, to także nie kontrolujemy zjadanych ilości.
Zdrowe odżywianie to przede wszystkim rozsądek, zachowanie równowagi i nauczenie się swojego organizmu, wsłuchiwanie się w sygnały, które on wysyła. Niezbędna jest podstawowa wiedza o tym, jak organizm funkcjonuje, jakie ma zapotrzebowanie, a co zakłóca jego pracę. Zdrowe odżywianie to nie są skomplikowane diety i restrykcyjne zasady, lecz wyćwiczenie w sobie zdrowych nawyków oraz spożywanie bogatych w składniki odżywcze produktów.